Kai 2011 metų vasarą baigdavosi, aš buvau gavęs užsakymą nutapyti didelį paveikslą ant drobės, kur butu didelis raudonas dramblys ir daug mažų drambliukų aplink jį. Drobės dydis nemažas – 1 x 1,5 m, todėl man prireikė ir nemažai laiko šį paveikslą sukurti. Čia aš parodysiu, kaip darbas vyksta, nuo pradžios iki galo, nuo busimojo paveikslo eskizo, padaryto ant popieriaus lapo medžio anglimi, iki pabaigto tapybos paveikslo ant drobės.
Pabaigtas kūrinys yra 1,5 x 1,0 m, tapytas akriliniais dažais ant drobės.
———————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 11. Šiandien, 2012 metų kovo 31 diena, galiu pasakyti, kad paveikslas „Raudonasis Dramblys“ (“Red Elephant”) yra pabaigtas (pagaliau!). Jis yra nutapytas tiktai su akriliniais dažais. Aš nusprendžiau nemaišyti juos su aliejiniais dažais. Tegu bus taip, kaip yra dabar. Taip pat aš padengiau jį keliais sluoksniais apsauginio lako akriliniai tapybai. Tikiuosi, kad po šitos procedūros šis meno kūrinys išsilaikys kokius du-tris šimtus metų be būtinybės ji restauruoti.
Atkreipkite dėmesį, kad spalvos, kurias jūs matote savo monitoriuje, gali kažkiek tai skirtis nuo realių paveikslo spalvų. Vėliau aš gal pabandysiu padaryti geresnės nuotraukas.
ETAPAS 10. Darbas su akriliniais dažais ant drobės jau beveik baigtas. Dabar reikia nuspręsti, kokia kryptimi reikėtu eiti toliau: ar aš noriu, kad šitas meno kurinis butų didelio dydžio spalvota grafiką, arba aš noriu, kad jis butų aliejinės tapybos paveikslas. Pirmuoju variantu aš ir toliau tapysiu akriliniais dažais mažesnes detalės ir raštus, kol darbas bus kažko panašus į rytietišką kilimą. Antruoju variantu man reikės naudoti aliejinių dažų ir su jais paslėpti kai kurios šios drobės detalės.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 10a. Čia galite pamatyti priartintą apatinę kairę paveikslo dalį. Pirmasis medžio variantas man pasirodė nepakankamai gražus, ir aš jį pertapiau. Dabar jis atrodo labiau integruotų į bendrą drobės vaizdą. Be to, šioje drobės dalyje aš padariau keletą pakeitimų visų mažų drambliukų kūnuose. Ir aš taip pat užpildžiau smaragdiniais bei baltais karoliukais tuščią vietą po didelio raudonojo dramblio pilvų. Dabar paveikslas atrodo įdomiau.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 9. Dabar aš pradėjau tapyti šešėlius toje tuščioje vietoje, kuri yra po didelio raudonojo dramblio kūnu. Kadangi aš norėjau išvengti nuobodžiai atrodančių “buku” krentančių šešėliu, aš nusprendžiau, kad kiekvieno šešėlio viduje bus daug drobės gabaliukų nutapytų tamsiom spalvom, kaip tai būna kokioje mozaikoje. Daug dailininkų dažnai ignoruoja šešėlius ir nenori leisti savo laiką “antraeilės svarbos dalykui”. Nes aš niekur dabar neskubu, aš pasistengsiu žiūrėti į šešėlių tapymą, kaip į labai svarbų dalyką, kas, gali būti, turės gerą įtaką visam šitam mano paveikslui. Rytoj, ko gero, aš pabandysiu šios šešėlius užbaigti.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 9a. Čia aš įdėjau padidintus paveiksliukus su trimis mažais baltais drambliukais. Kai kurių didelių paveikslų fragmentai kartais atrodo labai gražus – lyg tai butu atskiri meno kūriniai. Girdėjau, kad garsusis prancūzų impresionistas Polis Sezanas (Paul Cézanne) savo kūrybos pradžioje, būdamas dar niekam nežinomų dailininkų, tais atvejais, kai jis visiškai prarasdavo vilti parduoti kam nors kokį savo natiurmortą, nutapytu ant didelės drobės, nepasiduodavo ir paprasčiausiai supjaustydavo nutapyta drobė į mažesnius gabalus, po to užtempdavo juos ant mažesnių porėmių ir tada jau jis juos parduodavo kaip atskirus mažus natiurmortus. Ir kiekvienas iš jų atrodydavo puikiai, bet kainuodavo mažiau, nei tas pradinis didelis paveikslas, ir todėl neužilgo surasdavo savo pirkėja.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 8. Po kelių dienų darbo aš patobulinau dramblio petį. Taip pat pataisiau kitus jo kūno raumenis ir pradėjau modeliuoti jo kojų pirštus. Fone aš padariau kelių mažų dramblių ilčių detales. Taip pat nutapiau kai kurios vietos grupėje kelių mažų dramblių, kurie yra tarp didelio dramblio priekinių kojų. Sunkiausia dalykas mene ir dailėje yra surasti tinkamą idėją, kuri suteiks įdomią intrigą busimam paveikslui. Kelėta savaičių aš neturėjau geros idėjos tai tuščiai vietai, kuri yra po didelis dramblio pilvu. Pagaliau man atėjo idėja, kad būtų faina įdėti kelis medžius ir padaryti iš jų alėja, kuri eitu horizontaliai išilgai drobės, bei įdėti ten keletą linksmų mažų drambliukų. Be to, aš galvojau nutapyti ten keletą didelių smaragdų, bet nusprendžiau jų vietoj padaryti kokius nors žalios spalvos objektus, pavyzdžiui, perlus, padarytu iš vandens, arba žalio stiklo karoliukus. Rytoj aš pabandyti ką nors padaryti su likučiais tos tuščios vietos. Gal būt, aš įdėti ten kokius nors talismaniškus ženklus, kurie atrodys kaip raidės iš seniai pamirštos literatūrinės dramblių kalbos.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 7. Čia aš pradėjau modeliuoti dramblio raumenis. Jie dar neatrodo tobulai, bet aš tikiuosi, kad man pavyks padaryti juos gražiais. Jie dar nebaigti – dar manęs laukia daug darbo.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 6. Aš pasirinkau raudona spalva mano dramblio kūnui. Gali būti, kad gamtoje drambliai ne taip jau ir dažnai būna raudonos spalvos, bet kadangi nes mes vis dėlto esame dailininkai, o ne kokie medžiotojai, tai tuo metų, kai mes esame savo Svajonių Šalyje ir kuriame ten savo svajonių pasaulius, tai mes tada galime rinktis ir to, ko mes norime, ir to, kaip tie mūsų pasauliai turėtu atrodyti.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 5. Dabar aš pradėjau tapyti dramblio kūno korpusą. Kaip mes žinome, dramblių oda yra labai stora it turi labai daug visokiausių raukšlių bei raukšlyčių. Ir tai yra sudėtingas momentas šio gyvūno tapyme. Dramblys su lygia nesusiraukšlėjusi oda atrodytu kaip guminis oro balionas, o ne kaip realus dramblys. Čia aš pradėjau su juodais akriliniais dažais tapyti jo odos raukšlės.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 4. Čia galime pamatyti pati paveikslo tapymo pradžia, kai drobės plotai po truputi užpildomi akriliniais dažais. Fonas susideda iš daugelio mažų drambliukų – tai ir buvo šio paveikslo idėja. Bandžiau skaičiuoti tuos drambliukus, ir man vis išeidavo skirtingi skaičiai. Jų ten yra virš šimto tikrai – bet, lyg tai, mažiau, nei šimta trisdešimt.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 3. Šitame piešinyje anglimi aš suderinau dramblio figūrą iš antrojo piešinio su fonų iš pirmojo piešinio (eskizo). Kai kurios detalės iš antrojo piešinio teko paaukuoti; kartais atrodytu, kad tai būną apmaudu padaryti kažką gerą ir po to jo nepanaudoti. Bet kadangi kiekvienas menas reikalauja aukų, tai žiūrėkime į tai, kaip į tą auką, ir nesielvartaukime.
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 2. O jau va šitas piešinis yra padarytas remiantis žemiau parodyto eskizo, ir yra nupieštas anglimi jau dideliame popieriaus lape, natūralaus busimojo paveikslo dydžio (100 x 150 cm).
————————————————————————————————————————————————
ETAPAS 1. Čia yra pirmasis paveiksliukas su drambliukų – tai bendra busimojo paveikslo idėja. Ji padariau kaip eskizą medžio anglimi ant nedidelio popieriaus lapo.
————————————————————————————————————————————————