Grafikos pleneras

Pamaniau, kad vasarą galėčiau organizuoti Nidoje mažosios grafikos plenerą. Arba tiksliau tai butu galima pavadinti, kaip “mažosios grafikos kūrimo kursai” arba “mažosios grafikos mokymo klasės”.

Didelė darbo patirtį ofortų bei akvatintos meno kurinių sferoje aš turiu, ir tame jus galite įsitikinti asmeniškai, aplankę skyrių “Grafika” šioje mano svetainėje; ten kaip tik parodyti mano darbai mažosios grafikos žanre: tai gryni klasikiniai ofortai, bei ofortai, kurie per paskutinįjį ėsdinimą buvo padengti akvatintą.

Vario plokšte su išesdintų piešinių, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

Vario plokšte su išesdintų piešinių, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

Paprastai kurti grafikos meno kurinius plenere yra sunku dėl tam tikrų techninių problemų:

Pirma, tradicinės staklės-presai ofortų (estampų) spausdinimui paprastai yra labai masyvus, sunkus ir griozdiški, ir todėl transportuoti juos kažkur tai yra gana sunku. Bet, laimei, aš turiu mažus nešiojamus ofortų spausdinimo staklės. Jos gana lengva transportuoti, ir todėl jos galima net pastatyti ant paprasto suoliuko – ir tada dirbti tikrai plenere, tai yra, tiesiai gamtoje.

Antra, molbertinė grafika – dėl santykinai didelių būsimų ofortų dydžių – paprastai numato bent jau kelių dienų darbą. Tai gali būti nelabai patogu, kai mes turime ribotą laiką ir tik norime pradėti mokytis grafikos pagrindų. Manau, kad šito trukumo galima laisvai išvengti, jei vesti mažo formato ofortų kūrimo kursus – tarkim, daryti ofortus ant metalinių plokščių 4 x 5 arba 5 x 5 arba 5 x 6 centimetrų dydžio.

Kaip sakydavo vienas žinomas dailininkas: “galima pasakyti daug ir mažo dydžio paveikslėlyje.” Taigi, nedidelių matmenų ofortas – tai yra gerai. Taip pat tai yra gerai ir laiko atžvilgių, nes visas procesas nuo projekto eskizo piešimo iki atspausdinto oforto (estampo) gavimo užtruks ne daugiau kaip tris – keturias valandas, tai yra, tai visa užims tokį laiką, per kurį šis užsiėmimas dar nespės pabosti. Mano paties darytu tokių miniatiūrinių ofortų pavyzdžius jus galite pamatyti žemiau:

Trečia, padengtos laku metalo plokštelės, kuriuose dailininkas adatos pagalba piešia savo piešinį, po to, pagal įprastą technologiją reikia ėsdinti rūgštyje tam, kad piešinio linijos pasiverstu grioveliais metalo plokštelėje. Ir šiems darbams reikalinga speciali traukos spinta, kuria, vėlgi, plenere beveik neįmanoma organizuoti. Laimei, dabar ir ši problema gali buti sėkmingai išspręsta: pravedus kai kurios mokslinius tyrimus ir praktinius eksperimentų, aš suradau nerūgštinį medžiaga, kuri labai gerai gali ėsdinti metale griovelius. Ir naudojant šią medžiagą galima daryti ofortus ekologiškesnių būdų, nei tradicinis ofortų darymas rūgšties pagalba – kas padaro procesą nežalingu sveikatai.

Kad mano mažosios grafikos kursų dalyviai butu visiškai laisvi nuo problemų su jų nupieštų ofortų ėsdinimu, manau visą šitą procesą daryti asmeniškai – kad dalyviams nereikėtu turėti jokiu reikalų net su šia mano nerūgštinė medžiaga. Beje, kad daugiau prie šio negrįžti, iškarto pasakysiu, kad jei kas iš plenero dalyvių panoręs sužinoti, kas tai būtent per medžiaga, tai aš, deja, šios paslapties negalėsiu iš – nes paslaptis yra paslaptis, ir kol ji dar nėra užpatentuota, ja reikia išlaikyti.

Staklės ofortams spausdinti

Staklės ofortams spausdinti

Vario plokštė su piešinių ir nuo jos atspausdintas ofortas

Vario plokštė su piešinių ir nuo jos atspausdintas ofortas

“Žuvys”, technika: ofortas  ant vario, popierius, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

“Žuvys”, technika: ofortas ant vario, popierius, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

“Gekkonas”, technika: ofortas  ant vario, popierius, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

“Gekkonas”, technika: ofortas ant vario, popierius, 2006 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

“Sraigė”, technika: ofortas  ant vario, popierius, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)

“Sraigė”, technika: ofortas ant vario, popierius, 2007 Copyright © dailininkas-grafikas Leonid Zаdonski (Le-Za)


grįžti į pagrindinį puslapį